Java Micro Edition (JME): Java v mobilních aplikacích
největší český portál o programování v JME
Domů > Mobilní telefony – historie a rozmach mobilního průmyslu

Mobilní telefony – historie a rozmach mobilního průmyslu

Publikováno 13. 09. 2010, napsal Jakub Pavlík, bez komentářů

První myšlenka mobilního telefonu, která ale byla velice vzdálena tomu, čemu říkáme mobilní telefon dnes, je stará přes 60 let (1947) [10]. V roce 1973 Motorola představila první mobilní telefon, byl však velice těžký (vážil přibližně 1 kg) a souvislá délka hovoru byla možná pouze několik minut. Do konce 20. století byly mobilní telefony stále výjimkou a umožňovaly zatím pouze telefonní hovor.

Hlavní rozmach mobilních telefonů přišel na konci 20. století společně s informační revolucí. Během deseti let se mobilní telefony neuvěřitelně rozšířily a začaly do sebe integrovat další funkce. Už nenabízely jenom telefonování a později posílání SMS. Mobilní telefon se stal multifunkčním zařízením. Dobře to ilustrují názvy typů telefonů jako smartphone – chytrý telefon nebo PDA – osobní digitální asistent.

Mobilní telefon se přeměnil z hlasového zařízení na výpočetní zařízení, které poskytuje nejrůznější aplikace. V posledních letech telefon nabízí i multimediální zařízení jako fotoaparát nebo hudební přehrávač. A také kvalita a možnosti propojení mobilního telefonu se výrazně zlepšily. Většina současných telefonů poskytuje datové připojení k internetu, navíc, s příchodem sítí třetí generace, i vysokorychlostní připojení, vhodné například k přenosu videostreamů. Technologie jako Bluetooth umožňuje bezdrátové propojení mobilních telefonů navzájem nebo například připojení mobilního telefonu k počítači.

Mobilní telefon nabízí uživateli mnoho funkcí a ještě je k tomu mobilní. Umožňuje sledovat internetovou televizi, objednat si vstupenky do divadla, vyřídit si e-mailovou korespondenci, vyfotografovat se u Empire State Building a digitální snímky okamžitě poslat své přítelkyni nebo na blog. A po tom všem si telefon prostě uložit do kapsy.

Jiným ukazatelem, jak je mobilní telefon populární, jsou čísla. Podle [4] v listopadu 2007 mělo podepsanou smlouvu s mobilním operátorem 3,3 miliardy zákazníků. Na světě žije přibližně 6,6 miliardy lidí. Neznamená to sice, že polovina lidí na planetě Zemi má mobilní telefon, protože se jedná o počet uzavřených smluv (podle [2], 28% zákazníků má uzavřeno dvě a více smluv s mobilním operátorem). Přesto to je ale ohromný počet. Síla mobilního průmyslu je ještě patrnější, pokud bude uveden jeho produkt, tzn. celková peněžní hodnota všech statků a služeb vytvořených za rok. Podle [3] se jedná o jeden trilión amerických dolarů ročně. Pro srovnání, IT odvětví má produkt přibližně půl triliónu dolarů, stejně jako letecký průmysl. Mobilnímu průmyslu tak může konkurovat například automobilový průmysl, tzn. všechna auta všech automobilek na světě prodaných za rok. Jejich hodnota je také přibližně jeden trilión amerických dolarů.

Jak je patrno z textu uvedeného výše, mobilní průmysl má obrovský potenciál a tvorba aplikací pro mobilní telefony má jistě velikou budoucnost. Otázkou tedy je, jak lze programovat aplikace pro tak různorodá zařízení jako jsou právě mobilní telefony a co všechno je možno realizovat.

Poznámka: Kapitola 1, BP.

Další zajímavé příspěvky:

Štítky: , , , , ,