Java Micro Edition (JME): Java v mobilních aplikacích
největší český portál o programování v JME
Domů > Profily a CLDC profily

Profily a CLDC profily

Publikováno 26. 09. 2010, napsal Jakub Pavlík, bez komentářů

Zatímco konfigurace představovala dohodu mezi výrobci HW a Java vývojáři, profil je ve vztahu mezi Java vývojáři a programátory aplikací. Profil definuje programátorské prostředky, které je možné použít k vývoji aplikací, které poběží na zvolené konfiguraci. Je představován sadou API určenou pro úzký rozsah typů zařízení. Profily můžeme rozdělit podle toho, na jaké konfiguraci jsou postaveny. Jde o CLDC profily a CDC profily.

CLDC profily

Pro konfiguraci CLDC máme dva standardní profily, které se od sebe příliš neliší. Jedná se o Mobile Information Device Profile (MIDP) a Information Module Profile (IMP).

MIDP je určen pro zařízení s malým displayem a jednoduchou klávesnicí, tzn. zejména mobilní telefony. Obsahuje sadu knihoven, které uspokojí tržní poptávku po funkcích mobilního telefonu jako je bezdrátový přístup k informacím, službám nebo zábavě. MIDP zahrnuje soubor prostředků pro tvorbu GUI pro displaye s omezeným rozlišením a hloubkou barev nebo pro zachytávání uživatelského ovládání. Dále umožňuje trvale ukládat data aplikací, posílat zprávy nebo e-maily, vytvořit připojení k síti, jednoduše tvořit hry a mnoho dalšího.
Profil IMP vychází z MIDP specifikace a má odstraněny všechny funkce pro práci s obrazovkou. Využití najde u zařízení, která poskytují vzdálený přístup a jsou řízena na dálku.

V současné době jsou k dispozici dvě finální verze specifikací – MIDP 1.0 a MIDP 2.0. Připravuje se specifikace MIDP 3.0, která je již dokončena a je ve fázi JCP ve stavu Public Review, takže pravděpodobně brzy bude vydána finální verze.

Poznamka: Kapitola 2.2 a 2.2.1, BP.

Další zajímavé příspěvky:

Štítky: , , , , ,